Aktualności

Święto Kadeta.


Tak prezentowała się nasza Kompania Reprezentacyjna podczas dzisiejszych obchodów Święta Kadeta

Chciałbym Was prosić, byście byli dalej inspiracją dla Waszego pokolenia. Życzę Wam, abyście dalej przynosili chlubę rodzicom, nauczycielom i całemu społeczeństwu. Dziś RP potrzebuje kadetów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwo Obrony Narodowej Marcin Ociepa, zwracając się do uczestników uroczystości upamiętniającej kadetów – uczestników walk o Górę Św. Anny w czasie III Powstania Śląskiego.

20 maja w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych oddali hołd swoim kolegom sprzed wieku walczącym o polskość Śląska. Organizatorem uroczystości było Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
W okresie II Rzeczypospolitej każdego roku 21 maja obchodzono, ustanowiony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, Dzień Kadeta. W ten sposób oddawano hołd blisko 200 kadetom, którzy uczestniczyli ochotniczo w walkach toczonych w ramach III Powstania Śląskiego, w tym zwłaszcza w okolicach Góry Św. Anny. – Dokładnie przed 101 laty kadeci z korpusów lwowskiego i modlińskiego brali udział w najcięższych walkach. Kilku z nich poległo. Spotykamy się dzisiaj aby oddać hołd tej bohaterskiej młodzieży w otoczeniu współczesnych kadetów – uczniów klas wojskowych – przypomniał witając gości i uczestników uroczystości płk Mirosław Bryś szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W 101 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego odbyła się uroczystość wręczenia replik proporców przedwojennych korpusów uczniom wyróżnionych klas wojskowych:
✔ZDZ – Zespół Szkół w Rybniku
✔Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu – Dobrzyniu
✔Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu
✔Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim

W uroczystości towarzyszyli im także kadeci z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, którzy zaprezentowali się w pokazie musztry paradnej.

Uczniowie wymienionych szkół są finalistami II edycji Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”. Proporce będą w ich posiadaniu przez rok, a w następnym roku zostaną przekazane kolejnym laureatom Turnieju. Proporce te nawiązują do dziedzictwa przedwojennych korpusów kadetów.
Odbierający je uczniowie realizują naukę w ramach programów dla Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
Oprócz uroczystości centralnych w pięciu miastach w Polsce CWCR wspólnie z kadetami z klas wojskowych współpracujących z Ministerstwem Obrony Narodowej zorganizowało uroczystości upamiętniające bohaterski zryw kadetów II Rzeczypospolitej. Uczniowie wystawili posterunki w miejscach, gdzie przed wojną działały szkoły Korpusu Kadetów. Uroczystości odbyły się w: Krakowie-Łobzowie, Modlinie, Chełmnie, Rawiczu. Z kolei uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Tułowicach oddali hołd swoim kolegom w miejscu walk III Powstania Śląskiego – na Górze Świętej Anny.


101 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. W bitwie odznaczyli się kadeci, którzy w walkach wzięli udział ochotniczo. To blisko dwustu uczniów szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie. Odznaczali się sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem nie mając jeszcze 17 lat.
Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczony był jako Dzień Kadeta. W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:
• Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie;
• Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3;
• Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu

Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej – a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.

• DOŁĄCZ DO #WojskoPolskie!!!
• ZAINTERESOWANY?
• #CWCR #ZostańŻołnierzem
• koordynuje #Rekrutacja, #LegiaAkademicka, #CWKM, #OPW,
• #CYBERMILzKLASĄ, #PROobronni
• i inne programy w #WojskoPolskie